Cursa Xtrail 37k

18/08/2019 08:00

37 Km

2300 m Desnivell+

2 punts

LA CURSA

Es pot descriure com a genuïna, típica, clàssica i natural, amb tots els ingredients i a l’abast de la majoria dels aficionats a les curses de muntanya tradicionals. Per sobre de tot, s’intenta promoure el respecte i els valors de la muntanya aprofitant l’entorn privilegiat. Així, tot cercant el millor recorregut, es prioritzen els trams més emblemàtics per sobre del quilometratge o desnivells.

El recorregut circular de la cursa és de 37 quilòmetres amb un desnivell positiu de 2.300 m.

Transcorre de manera quasi íntegra pel Parc Natural del Cadí Moixeró, un entorn únic i protegit en el que nosaltres com a cursa i tu com a participant mostrem el nostre màxim respecte.

El recorregut segueix una forma d’olla, resseguint la carena de la Baga Major, s’enfila al Coll del Tancalaporta (2.450m punt culminant de la cursa), continua per la Serra d’Estalabards fins al Coll de Pendís i emprén una vertiginosa baixada pels Empedrats (antic camí ral envoltat de majestuoses parets).

RECORREGUT

 

PERFIL

 

AVITUALLAMENTS I HORES DE TANCAMENT

 

Punt Km Hora Tancament Avituallament
Collada Turbians 6,6 9:45 Liquid + Fruits secs + Fruita
Coll de la Bena 12,7 11:00 Liquid + Fruits secs + Gominoles + Fruita + Sandvitxos
Coll de Bauma 15,4 11:45 Liquid + Fruits secs + Gominoles + Fruita
Coll de Tancalaporta 18,5 13:00 Aigua
Coll de Pendís 25,2 14:00 Liquid + Fruits secs + Gominoles + Fruita + Sanvitxos
La Salle (Font Nostra) 30,3 15:00 Liquid + Fruits secs + Gominoles + Fruita
Túnel Gisclareny 33 15:30 Líquid
Bagà – Meta 37 16:00 Complet + Botifarrada

 

MATERIAL OBLIGATORI

 

Aquesta llista de material obligatori es revisarà el dia anterior a la cursa en base al darrer butlletí meteorològic, i es publicarà l’actualització a les xarxes socials.

Sistema d’hidratació de mínim 0,5lt

Got o recipient per líquids. Als avituallaments no hi haurà gots. Un bidó o soft flask es considera recipient per líquids

Manta tèrmica

Tallavents o membrana impermeable (Gore-tex o similar). El dia anterior a la cursa es determinarà quin d’aquests dos elements és obligatori

Xiulet

Telèfon mòbil amb bateria carregada

DOCUMENTACIÓN EN CASTELLANO

INFORMATION IN ENGLISH